Môže daňový alebo colný úrad uložiť pokutu, ak hotovostný rozdiel medzi pokladnicou a prehľadovou uzávierkou presiahne 20 €?

 

Podľa § 3 ods.3 zákona č. 289/2008 Z.z. ak podnikateľ vloží do pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju zaevidovať a vytlačiť doklad označený slovom "VKLAD".

Podľa § 16a písm.h) zákona správneho deliktu sa dopustí ten, kto nezaeviduje v pokladnici hotovosť podľa § 3 ods.3, za čo mu bude podľa § 16b ods.1 písm.c) zákona uložená daňovým úradom alebo colným úradom pokuta od 30 do 3 300 €, pričom pokutu za pravný delitkt podľa § 16a písm.h) daňový úrad alebo colný úrad neuloží, ak daňovým úradom alebo colným úradom zistená celková suma vloženej hotovosti v pokladnici okrem prijatej tržby (§ 3 ods.3) nepresiahne sumu 20 €.

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že v pokladnici sa eviduje iba "VKLAD" a daňový úrad alebo colný úrad môže pokutou postihnúť len prípad, ak je v pokladnici hotovosť vyššia ako na prehľadovej uzávierke a táto presiahne sumu 20  €.

name Celé vyjadrenie Ministerstva financií SR